ثبت مکان در گوگل مپ [آموزش تصویری] | چگونه مکان خود را به گوگل مپ اضافه کنیم؟

امروزه مردم بیشتر کارهای خود را با موبایل و دستگاه های دیجیتالی انجام می دهند. دیگر خرید و فروش ها به صورت اینترتی است و مردم برای پیدا کردن احتیاجات زندگی خود حتما به موتورهای جستجو سری می زنند. در میان تمام موتورهای جستجوی حاضر، گوگل یا Google معروف ترین و محبوب ترین آن هاست. گوگل تنها یک موتور جستجو نیست. گوگل برای هر یک از بخش های زندگی ما برنامه هایی را طراحی کرده و سعی کرده برای زندگی بهتر و آسان تر همراه مردم باشد. یکی از بهترین خدماتی که این شرکت ارائه کرده است نقشه گوگل یا همان Google map است. گوگل توانسته است با کمک ماهواره هایی که دارد و به دور زمین می چرخند با بیشترین دقت ممکن تقریبا نقشه تمام نقطه زمین را به صورت اینترنتی درآورد. شما اگر در دوردست ترین شهرها نیز می باشید احتمالا به راحتی بتوانید خیابان و حتی کوچه محل زندگی خود را بر روی نقشه گوگل پیدا کنید. حتی بسیاری از اپلیکیشن هایی که نیاز به آدرس و مکان یابی دارند از api های گوگل مپ برای استفاده از این نقشه دقیق بهره می برند.

اهمیت ثبت مکان در گوگل مپ و ارتباط آن با سئو

اگر با مباحث سئو و اهمیت آن آشنا باشید احتمالا می دانید که یکی از مهم ترین بخش های سئو، سئوی لوکال یا محلی است. سئوی محلی یعنی چه؟ ببنید گوگل از سال ها قبل در تلاش بوده تا بهترین پیشنهاد ها را به افرادی که از موتور جستجوی آن استفاده می کنند ارائه دهد. به همین خاطر امکانی را فراهم نمود تا اگر فردی به دنبال خدماتی در شهر خود بود، پیشنهادات گوگل به مکان فرد جستجو کننده نزدیک باشد. از سال ۲۰۱۵ موتور جستجوی گوگل نتایج را بر اساس موقعیت مکانی فرد نمایش می شود. مثلا اگر شما عبارت رستوران را جستجو کنید با کسی که در شهر دیگری همین عبارت را جستجو می کند به احتمالا بسیار زیاد نتایجی که هم در صفحه اول گوگل  و هم بر گوگل مپ مشاهده می کنید متفاوت خواهند بود. پس کسب وکارها نیز برای اینکه بتوانند مشتریان محله های اطراف خود را به دست بیاورند  باید مکان کسب و کار خود را بر روی نقشه گوگل ثبت نمایند.

گوگل برای ثبت اطلاعات کسب و کار ها بخشی به نام Google My Business دارد که متاسفانه بخاطر تحریم ها، دسترسی برای کسب و کارهای ایرانی باز نیست. اما اصلا جای نگرانی وجود ندارد. چون تقریبا بیشتر اطلاعاتی که نیاز است تا برای کسب و کارتان در گوگل ثبت کنید می توانید به کمک Google map  ثبت نمایید.

برای ثبت مکان در نقشه گوگل چگونه عمل کنیم؟

خب شروع می کنیم تا به صورت عملی برای شما توضیح بدیم چطوری مکان مورد نظرتون رو در نقشه گوگل ثبت کنید. برای راحتی شما میخوام این قسمت رو در  دو بخش دسکتاپ و موبایل بهتون توضیح بدم

ثبت مکان در گوگل مپ (google map) با دسکتاپ

  1. ابتدا وارد سایت گوگل به ادرس https://www.google.com/ بشید و از طریق گزینه sign in  در گوشه سمت راست بالا، با جمیل خود وارد سایت گوگل شوید.

ثبت نقشه در گوگل

  1. اکنون می توانید مستقیما به آدرس https://www.google.com/maps شوید یا اینکه از طریق گزینه google apps گزینه map را انتخاب کنید.

ثبت ادرس در گوگل مپ

  1. خب به نقشه پر پیچ و خم و البته با جزئیات کامل گوگل خوش آمدید. احتمالا قبلا با نقشه کار کرده باشید. اما اگر کار نکردید نگران نباشید. کار سختی پیش روی شما نیست. می توانید با کلیک روی نقشه و نگه داشتن آن نقشه را جا به جا کنید. همچنین می توانید با نگه داشتن کلید ctrl روی صفحه کیبورد و اسکرول روی موس، روی نقشه زوم کنید و اطلاعات بیشتری از نقشه را ببنید. از علامت های مثبت و منفی گوشه پایین سمت راست نقشه گوگل نیز می توانید برای زوم کردن استفاده کنید. حالا مکانی که قصد ثبت آن در گوگل مپ را دارید پیدا کنید. بعد از پیدا کردن مکان خود روی نقشه، روی گزینه منوی قسمت سرچ گوگل مپ کلیک کنید.

add place to google map

  1. از منوی باز شده روی گزینه Add a missing place  کلیک کنید.

تقشه گوگل مپ

  1. پس از کلیک بر روی این گزینه دو اتفاق رخ خواهد داد. اولا تبی باز می شود که بالای آن نوشته است Add a place و دوما بر روی نقشه یک مکان نمای قرمز رنگ ظاهر می شود. این دو مورد را بر روی نقشه گوگل پیدا کنید تا به مرحله بعد برویم.

  1. خب به مهمترین مرحله کار رسیدیم. شما باید مکان دقیق خود را روی نقشه پیدا کنید. سعی کنید تا جایی که می توانید روی نقشه زوم کنید و مکان دقیق شرکت یا کسب و کار خود را پیدا کنید. سپس مکان نمای قرمز رنگ را بر روی آن قرار دهید. وقتی مکان نمای قرمز رنگ را روی محل دقیق خود بر روی گوگل مپ قرار دادید یک تغییر در پنجره Add a place رخ خواهد داد. گزینه آدرس به طور اتوماتیک تکمیل می شود.

  1. بعد از پیدا کردن نقطه مورد نظر خود بر روی نقشه، اکنون باید اطلاعات شرکت یا کسب و کار خودمان را که مکان آن را بر روی نقشه گوگل مشخص کرده ایم در پنجره یا تب Add a place تکمیل کنیم.

Name :  در اینجا نام شرکت یا کسب و کار خودتان را بنویسید

Address : در این قسمت آدرس دقیق را می توانید وارد کنید. اگرچه گوگل به طور اتوماتیک این آدرس را وارد می کند اما شما نیز می توانید آن را تغییر دهید.

Category : در چه زمینه ای فعالیت می کنید؟ در این بخش دسته بندی فعالیت خود را وارد کنید.

وارد کردن اطلاعات این قسمت اجباری است. اگر می خواهید شماره تماس، آدرس وبسایت و ساعات کاری کسب و کار خود را نیز مشخص کنید بر روی فلش به سمت پایین کلیک کنید و این موارد را نیز تکمیل نمایید. (پیشنهاد ما این است که حتما این فیلدها را هم پر کنید)

  1. بعد از وارد نمودن اطلاعات فوق، گزینه submit را بزنید. در این مرحله گوگل سه آدرس در نزدیکی شما را نشان می دهد و می گوید که کدامیک از این سه را شما می شناسید؟ اگر هر کدام را می شناسید روی آن کلیک کنید و در غیر اینصورت بر روی SUBMIT ANYWAY کلیک کنید.

 1. تبریک می گوییم. کار ثبت آدرس شما بر روی نقشه گوگل یا همان گوگل مپ به پایان رسید. گوگل نیز از شما بخاطر مشارکت در این پروژه تشکر می کند. و به شما می گوید که زمانی که پیشنهاد ثبت مکان شما در گوگل مپ بررسی شود به شما ایمیل ارسال خواهد کرد.

همچنین اگر بخواهید اطلاعات خود را تکمیل تر کنید می توانید بر روی گزینه contribute more کلیک کنید و اطلاعات بیشتری از جمله نظر، عکس و … را در نقشه گوگل ثبت کنید. نکته حائز اهمیت در این بخش این است که عکس های شما حتما باید از محیط واقعی باشد. وگرنه گوگل آن را تایید نخواهد کرد.

ثبت مکان در گوگل مپ با گوشی

در بالا به صورت جامع نحوه ثبت آدرسی مشخص در نقشه گوگل را بررسی کردیم. اکنون می خواهیم همین کار را در موبایل انجام دهیم. مراحل بسیار شبیه به ثبت در دسکتاپ است.

  1. به ترتیب مشابه فوق، ابتدا یکی از مرورگرهای موبایل خود باز کنید. وارد سایت گوگل شوید و Login کنید.

  1. از بخش تنظیمات، نقشه گوگل را انتخاب کنید. با این کار به صورت اتوماتیک وارد اپلیکیشن Google apps می شوید.

  1. بر روی سه خط بالای سمت راست نقشه کلیک کنید تا گزینه های نقشه برای شما نمایان شود.

  1. گزینه Add a missing place را انتخاب کنید

  1. مانند توضیحات بخش دسکتاپ، نام شرکت، آدرس و دسته بندی کسب و کار خود را مشخص کنید. (سعی کنید شماره تلفن، سایت و ساعات کاری را نیز در ادامه فرم تکمیل کنید)

  1. دکمه سفید رنگ بالا در سمت راست را انتخاب کنید تا اطلاعات شما ثبت شود.

تبریک می گوییم. شما اکنون می توانید به کمک موبایل خود نیز اطلاعات کسب و کار خود را در نقشه گوگل وارد کنید.

چگونه از مراحل ثبت مکان خود در گوگل مپ با خبر شویم؟

به تازگی گوگل در عرض چند ساعت مکان ثبت شده توسط شما را مورد بررسی قرار می دهد. این زمان حداکثر ۲۴ ساعت خواهد بود. پس از این مدت شما می توانید باز هم به بخش Google map بروید از قسمت منو بر روی گزینه Your contributions

کلیک کنید. در اینجا به بخش Edits بروید. در اینجا مکان هایی که توسط شما ثبت شده است را نشان می دهد. همچنین در مقابل آن وضعیت ثبت مکان وارد شده توسط شما را نشان می دهد. گوگل مپ در این بخش سه وضعیت دارد، در حال انتظا” Pending ، تایید شده Approved و اعمال نشده Not Applied قابل مشاهده است.

سخن پایانی :

در این مطلب به تفصیل نشان دادیم چگونه می توانید محل کسب و کار خود را بر روی نقشه گوگل یا گوگل مپ مشخص کنید. همانطور که در ابتدای مطلب نیز گفتیم شما باید این کار را انجام دهید. گوگل با به روزرسانی هایی که در هسته خود و برنامه های جانبی اش انجام می دهد دیگر فقط یک سایت نیست. گوگل امروز یک راهنما برای هر فعالیتی است. مخاطبان شما اگر به دنبال مکانی باشند به احتمال بسیار زیاد در گوگل جستجو خواهند کرد. پس چه بهتر که قبل از اینکه رقابیتان بخواهند از این فرصت ویژه استفاده کنند شما بهره مند شوید. بسیاری از اپلیکیشن های دیگر نیز از Api های گوگل مپ برای مسیریابی استفاده می کنند. اسنپ و تپ سی به عنوان دو غول تاکسی اینترنتی در ایران از همین گوگل مپ برای مسیریابی استفاده می کند. نقشه های دیگر با به روز رسانی گوگل مپ خود را به روز می کنند و همه مکان های ثبت شده را در نقشه خود نیز نشان می دهند. اگر کسب و کارتان برای شما مهم است و اگر با مفاهیم سئو آشنا هستید و می خواهید لوکال سئو یا سئوی محلی مناسبی داشته باشید اولین قدم داشتن یک مکان مشخص بر روی نقشه گوگل است. در همین صفحه باقی بمانید و تا کسب و کار خود را ثبت ننموده اید خارج نشوید. هر سوالی و هر مشکلی در این ثبت داشتید در قسمت نظرات برای ما ارسال کنید تا به سرعت پاسخ سوالات شما را بدهیم. به زودی سعی خواهیم کرد آموزش ویدئویی ثبت مکان در نقشه گوگل را نیز تهیه کنیم.

نوشتهٔ پیشین
بازاریابی چریکی یا Guerrilla Marketing چیست؟
نوشتهٔ بعدی
الگوریتم گوگل پاندا چیست؟(راهنمای جامع حفظ سایت از پنالتی شدن)

پست های مرتبط

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام، من یک ادرس رو ذخیره کردم قبلا اما الان از اون ادرس جابجا شده مغازمون، چجوری باید حذفش کنم؟ ادرسی ک الان اومدم یک مکان ذخیره بوده قبلا اونو چجوری میتونم تغییر بدم؟

  پاسخ
  • آژانس بازاریابی NERDO
   ۱۳۹۸-۱۰-۲۱ ۱۱:۴۹

   سلام
   شما می توانید آدرس جدید را ثبت نمایید و گوگل به صورت خودکار از شما خواهد پرسید که آدرس جدید متعلق به محل قبلی است یا مربوط به ثبت مکان جدیدی است. می توانید گزینه محل قبلی را انتخاب نمایید و به گوگل اعلام کنید که جابجا شده اید.

   پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست