نوشتن تقویم محتوا

دانلود نمونه تقویم محتوا

شاید بپرسین تقویم محتوا برای شبکه های اجتماعی به چه دردی

میخوره؟!اجازه بدین با یه مثال بهتون توضیح بدم، فرض کنید امروز ساعت ۹ یه جلسه داریم؟! اوه اوه… یه لحظه بذارین من تو اینترنت یه چرخی بزنم تا بتونم یه چیزی برای پست­ های شبکه های اجتماعیمون پیدا کنم!این قضیه براتون آشنا نبود؟دست و پا زدن برای محتوای شبکه های اجتماعی موضوع جدیدی نیست. امروز جلسه داریم، دیر می کنیم ، همه چیزها با هم اتفاق میوفتن و این قضیه رو خیلی سخت میکنه که وقتی ما اینقدر سر در گم هستیم، بخوایم هر ۳۰، ۶۰ یا ۹۰ دقیقه یه پست و محتوای هدفمند و درست برای شبکه های اجتماعیمون تولید کنیم! همه این اتفاقا خیلی سریع میوفتن و برای همینه که باید تقویم محتوا برای شبکه های اجتماعی، بهترین دوست شما بشه.


خب ما یک قالب اصلی برای تقویم محتوا برای شبکه های اجتماعی درست کردیم ، که شما میتونین در هر زمانی که میخواین، برای هفته ای که پیش رو دارین تمامی محتوایی رو که برای شبکه های اجتماعیتون میخواین رو فراهم کنین. این به این معنی هستش که وقتی کارتون رو توی هفته استارت میزنین و از سر صبح کلی کار و جلسه و … رو سرتون میریزه، نیازی نیست دیوونه وار دنبال مطالب مناسب برای شبکه های اجتماعیتون باشین و اونا رو از هفته پیش آماده دارینشون.

قالب تقویم محتوا برای شبکه های اجتماعی رو از اینجا دانلود کنید و نحوه استفاده از اون رو توی ادامه این پست یاد بگیرین.

دانلود نمونه تقویم محتوا


چطوری از تقویم محتوا برای شبکه های اجتماعی برای برنامه ریزی محتوامون استفاده کنیم؟

وقتی که قالب تقویم محتوای شبکه های اجتماعی رو باز میکنین، شما اگر به پایین صفحه اکسل دقت کنین، میبینین که سربرگ های مختلفی وجود دارن (که دو شبکه محبوب و پرطرفدار آورده شدن و میتونین مشابه همین ها شبکه های اجتماعی دیگه رو هم اضافه کنین).

دلیلی که شما برای هر شبکه اجتماعی نیاز به یک سربرگ جداگانه دارین اینه که هر شبکه اجتماعی یه سری ویژگی های مخصوص به خودش رو داره و به همین خاطر بهتره که برنامه ریزی دقیق تری برای هر کدوم داشته باشیم.

خب حالا بیایم یه نگاهی به سربرگ ها بندازیم.


برنامه ریزی ماهانه

سربرگ برنامه ریزی ماهانه یه دید کلی نسبت به فعالیت ها و کمپین هاتون توی شبکه های مختلف اجتماعیتون به شما میده.  به نوعی میشه گفت که هر قدمتون رو برای هفته های پیش رو جلوی چشتون هست دیگه. تو عکس زیر میتونین ببینین که صفحه برنامه ریزی ماهانه چه شکلی هست:

تقویم محتوا

خب در اینجا سه تا چیز هست که نیاز به ویرایش داره. اولی در مورد قسمت های رنگی و اختصاص دادنشون به فعالیت های خاص : ما سعی کردیم که فعالیت هایی که اکثر کسب و کارها دارن رو در رنگبندی ها بیاریم، ولی در هر کسب و کاری میتونه کلی فعالیت دیگه موجود باشه و شاید بعضی از این چیزایی که ما آوردیم اصلا کاربرد نداشته باشه، پس میتونین با توجه به فعالیت هاتون این قسمت رو ویرایش کنین و اونا رو با کسب و کار خودتون تطبیق بدین.

دو مورد دیگه ای که نیاز به ویرایش دارن قسمت ماه+سال در بالای تقویم هست و برای هر ماه توی سال باید این جدول رو تنظیم کنین (که در عکس بالا فقط یک هفته از ماه مشخص هست). با توجه به فعالیت ها و نوع محتوایی که باید توی هر روز خاص منتشر کنین، رنگ و نوع فعالیت مناسب رو انتخاب کنین و در زیر اون روز قرار بدین. نکته بعدی این که به جای اینکه برای هر ماه بخواین تمامی اطلاعات رو پاک کنین و اطلاعات ماه بعدی وارد کنین، بهتره که از این برگه برای ۱۲ ماه سال تنظیم کنید (حالا یا به صورت برگه های مختلف یا اگر براتون گیج کننده هستش به صورت فایل های جدا جدا ذخیره کنید).


برنامه ریزی برای پست های اینستاگرام

نوبت رسید به برنامه ریزی برای اینستاگرام، سربرگی که ما برای اینستاگرام تعریف کردیم به شکل زیر هست:

دانلود تقویم محتوا

همونطور که توی این سربرگ میبینین ستون های مختلفی داریم. ستون هایی مثل روز، تاریخ و زمان رو متناسب با برنامه ریزی ماهانتون و روزهایی که میخواین پست بذارین ویرایش کنین. در مورد انتخاب زمان نکته ای که میخوام اینه که بهتره زمانی رو انتخاب کنین که مخاطباتون بیشترین تاثیرگذاری (impressions) رو داشته باشه. منظور از تاثیرگذاری این هست که وقتی شما پستی رو قرار میدین، هرچه اون پست بیشتر دیده بشه، میزان تاثیرگذاری یا به تعریف اینستاگرام impressions پست بالاتر میره. حالا اینکه چه زمانی مناسب مخاطبانتون هست باید خودتون رو جای اونا قرار بدین و ببینین که چه زمان هایی رو برای فعالیت توی اینستاگرام انتخاب میکردین؟! برای مثال اگر اکثریت مخاطبانتون رو کارمندان تشکیل میدن، زمان هایی مثل ۱۲ تا ۲ ظهر یا ۸ تا ۱۲ شب که زمان استراحت اون ها هست و احتمال گشت و گذارشون توی شبکه های اجتماعی بالاتر هست، میتونه مناسب باشه.

در ستون محتوا شما باید متنی رو قرار بدین که میخواین به عنوان متن زیر عکستون (caption)  استفاده کنید. سعی کنید این قسمت رو تا جای ممکن خلاصه و تاثیرگذار روی ذهن مخاطب انتخاب کنید.

در ستون بعدی، ستون هشتگ ها هست که امروزه یکی از تاثیرگذارترین ابزارهای شبکه های اجتماعی شناخته میشه. هشتگ هایی که در داخل و انتهای متن عکستون میخواین قرار بدین، باید هشتگ هایی باشن که خیلی پربازدید، جذاب و متناسب با هدف پست شما باشن. بحث هشتگ ها خیلی مفصل تر از این هست که بخوایم به این صورت کوتاه ازش توی این پست رد بشیم و در پست های دیگه حتما این مبحث رو به صورت کامل مورد بررسی قرار میدیم.

ستون لینک مربوط به BIO، رو لینکی قرار بدین که مربوط به پستتون هست و یا اینکه اگر پست به صورت کلی و عمومی هست، لینک تنها وبسایتتون رو قرار بدین. برای مثال شما پستی درون وبسایت خودتون گذاشتین، هم محدودیت تعداد کلمات در پست اینستاگرام میتونه جلوی توضیح کامل شما در مورد پستتون رو بگیره، هم اینکه از یه طرف دیگه میخواین که بازدیدکننده سایت برای این پست بالاتر بره. توی این موارد با قرار دادن لینک پست مربوطه در بالای صفحه مخاطبامون رو به صفحه مورد نظر هدایت میکنیم . همونطور که در قبلتر هم توضیح دادم انتخاب یه caption  مناسب برای جذب مخاطب به این لینک هم خیلی تاثیرگذاره. جنبه دیگه لینک در bio میتونه حالت کلی باشه، برای مثال شما در برخی روزها فقط پست های مناسبتی و … دارین که نیاز به هدایت کردن مخاطب به وبسایت یا جای دیگه ای نیست، که در این حالت این قسمت رو میتونین لینک های اصلی مثل لینک وبسایتتون و … قرار بدین.

ستون بعدی که میشه گفت اصلی ترین قسمت هست، ستون عکس هست. این ستون رو میتونین آدرس جایی که عکس (و یا ویدیو) مربوط به پستتون رو طراحی و ذخیره کردین رو به صورت هایپر لینک قرار بدین. برای اینکه مسیر عکس (ویدیو) پست رو توی سلول مربوطه به صورت هایپر لینک قرار بدین مسیر زیر رو برین:

۱) روی سلول مربوطه راست کلیک کنید

۲) گزینه هایپرلینک رو انتخاب کنید

۳) مسیر فولدر و یا عکس مربوطه رو مشخص کنید و روی ok کلیک کنید

۴) این نکته رو بهتره در نظر داشته باشین که اگر تک عکس هست پستتون کافیه که مسیر خود عکس رو مشخص کنید و اگر چندتایی هست، مسیر فولدر عکس ها رو مشخص کنید

نکته مهم در مورد سایز عکس و ویدیو در اینستاگرام: به این نکته توجه داشته باشین که اینستاگرام در مورد سایز عکس ها یک سری محدودیت هایی داره. در مورد عکس های حالت افقی (landscape) نسبت طول به عرض عکس (ratio) باید ماکزیمم ۱٫۹۱:۱ باشه و در مورد عکس های عمودی نسبت طول به عرض عکس باید ماکزیمم ۵ : ۴ باشه.

در ستون بعدی میرسیم به ستون کمپین که اگر پستتون مربوط به کمپین خاصی بود حتما این قسمت رو پرکنید و پست های مربوطه رو مشخص کنید.

در آخر ۲ نکته مهم هست که باید در مورد قابلیت های دیگه اینستاگرام ذکر کنم:

۱) نکته اول در مورد قابلیت “استوری” اینستاگرام هست. شما بهتره برای هر پستتون یک عکس مربوط به استوری هم تنظیم و تهیه کنید و در ستون عکس مسیر فولدر عکس (عکس های پست+ عکس استوری) رو قرار بدین. این قابلیت کمک زیادی به دیده شدن پست آخر شما میتونه بکنه و برای مثال اگر مخاطباتون توی زمانی که پست رو به اشتراک گذاشتین نتونستن پست رو مشاهده کنن، با قرار دادن استوری و توضیح در مورد پست جدیدتون در زمانی که مخاطب استوری ها رو چک میکنه، اون رو به نگاه انداختن و بررسی کردن پست جدید تحریک بکنه.

۲) نکته دوم در مورد قابلیت draft کردن پست های اینستاگرام هست، که شما میتونین از قبل یک پست رو تمامی مراحل انتخاب عکس، caption و تگ ها رو انجام بدین ولی منتشرش نکنین و در قسمت drafts اینستاگرام ذخیره کنین. این قابلیت هم میتونه سرعت کارتون رو بیشتر کنه، برای مثال شما میتونین تمام عکس ها و کپشن ها و … که برای پست های اینستاگرامتون توی تقویم محتوا آماده کردین رو درون خود اینستاگرام هم به صورت کامل از پیش ذخیره داشته باشین و در زمانبندی انتشار فقط کافی باشه پست رو منتشر کنین و استوری و لینک BIO رو تنظیم کنید.


برنامه ریزی برای پست های تلگرام

سربرگی که ما برای شبکه اجتماعی تلگرام تعریف کردیم به شکل زیر هست:

برنامه ریزی در تقویم محتوا

ستون های این سربرگ هم خیلی شبیه سربرگ اینستاگرام هست. توضیحاتی که در مورد روز، تاریخ و زمان در مورد پست های اینستاگرام دادم در مورد تلگرام و شبکه های اجتماعی محبوب دیگه کاربرد داره.

در مورد ستون محتوا و هشتگ با توجه به اینکه تلگرام برای نوشتن پیام زیر عکس و ویدیو (caption) محدودیت تعداد کلمه داره و این محدودیت خیلی بیشتر از شبکه ای مثل اینستاگرام هست بهتر هست که از نوشته ها و تگ هایی هوشمندانه،جذاب و مختصر برای مخاطب استفاده کنید تا بتونین باعث نشر مطلبتون و جذب مخاطباتون بشین. انتخاب هشتگ مناسب هم در تلگرام باعث میشه تا مخاطب به راحتی مطالب مرتبط به هم کانال شما رو به راحتی در کنار هم ببینه و به اونا دسترسی داشته باشه.

حالا اگر  مطلب شما حاوی عکس و یا ویدیو نیست، محدودیت تلگرام خیلی کمتر میشه و میتونین از کلمات و واژه های بیشتری استفاده کنین، ولی پیشنهاد من اینه که از یک عکس یا ویدیو (حتی فرمت gif بهتر)  استفاده کنید و یک caption مناسب و مختصر بنویسید تا اصل مطلب رو مخاطب درک کنه و جذب بشه، نه اینکه با یک متن طولانی و خسته کننده، مخاطب فقط پیام رو باز کنه و ببنده!

در مورد ستون لینک، شما اگر مطلبتون حالت عمومی مثل مناسبتی و … داره نیازی نیست که لینک خاصی قرار بدین و کافیه که لینک (آی دی) کانالتون رو در پایان متن بگذارین تا در صورت بازنشر مطلبتون افراد جدیدی هم به کانال شما جذب بشن. اگر هم مطلبتون ویژه هست و به طور مثال محصول جدیدی ارائه کردین یا یک مقاله جدید و جذاب نوشتین و میخواین افراد رو به خوندن این مطلب در وبسایتتون ترغیب کنید، لینک مطلب مورد نظرتون رو در این قسمت و درون متن پستتون قرار بدین.

ستون عکس (ویدیو) هم در قسمت اینستاگرام توضیحات کاملی در مورد اینکه چگونه هایپرلینک کنیم و عکس ها و ویدیوهای مربوط به پست رو در دسترس داشته باشیم، دادم.

در مورد سایز و نسبت طول به عرض عکس و ویدیو در تلگرام محدودیت خاصی نداره ولی در مورد پست های ویدیوییتون تا جایی که میتونین و امکانش هست حجم ویدیو رو پایین بیارین (حتی در صورت امکان ویدیو رو به صورت GIF در بیارین) تا برای مخاطب دریافت و دیدن مطلب مورد راحتتر و سریعتر باشه.

در مورد ستون کمپین هم همانند اینستاگرام اگر مطلب مورد نظر ما، مربوط به کمپین خاصی هست اون رو در ستون کمپین ها وارد میکنیم تا مطالب مرتبط کمپین های مختلف رو کنار هم ببینیم.


و اما سربرگ مخزن محتوا ( یا به عبارتی جایی که منبع محتوایی شبکه های اجتماعی ماست)

توی این قالب تقویم محتوا برای شبکه های اجتماعی سربرگی با عنوان مخزن محتوا در نظر گرفتیم که بتونیم یه روند اصولی و پشتیبانی از مطالب و پست های شبکه های اجتماعیمون داشته باشیم. بیاین اول یه نگاهی به این سربرگ بندازیم ببینیم اصلا چه شکلی هست:

خب همونطوری که میبینین ستون های مختلفی از مطالب مختلفی که در وبسایتمون به اشتراک گذاشته شده یا قراره به اشتراک گذاشته بشه، وجود داره تا از اونا بتونیم برای پست های شبکه های اجتماعیمون استفاده کنیم.

اینکار باعث میشه هم یک روند اصولی و کلی از کاری که میخوایم برای شبکه های اجتماعیمون انجام بدیم داشته باشیم، هم اینکه یه مخزن محتوایی کامل برای پست های پیش رومون داشته باشیم.

ستون اول که نوع محتوا (صفحه سایت، معرفی محصول، کمپین و …..) رو مشخص میکنیم و در ستون دوم عنوانی که اون مطلب داره رو قرار میدیم. در ستون سوم لینک اون مطلب رو میذاریم و در ستون ستون چهارم اسنیپت جذاب (اسنیپت چیست؟) اون مطلب رو قرار میدیم. در ستون پنجم عکسی اگر انتخاب شده، همانطور که در قبل توضیح داده شد، قرار میدیم.

در نهایت ستون ششم اگر این مطلب دارای تاریخ انقضا هست رو باید قرار بدیم.مثلا کمپین X تا تاریخ ۳۰ مهر ادامه داره و اگه بعد از تموم شدن اون بخوایم مطلبی با اون عنوان درون شبکه های اجتماعی بذاریم، فایده ای که نداره هیچ، کلی هم ضرر داره.


فراموش نکنید که…

این یک قالب پایه هستش و میتونین بهش شبکه های اجتماعی دیگه ای رو با توجه به ویژگی هایی که اون شبکه داره به این قالب اضافه کنید. همچنین شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام و تلگرام روزانه دارن به روز رسانی میشن و ویژگی های جدیدی به خودشون اضافه میکنن (مواردی مثل drafts و Story برای اینستاگرام که پیشتر توضیح داده شد)، پس با توجه به ویژگی های جدید هر شبکه اجتماعی میتونین ستون های جدیدی رو به سربرگ های خودتون اضافه کنید.

در نهایت این که من شما رو به استفاده از این تقویم محتوا برای کسب و کار خودتون تشویق میکنم. شاید بگین ما روزانه کلی مطلب و موارد مختلف داریم توی شبکه های مختلف اجتماعی قرار میدیم و پر کردن چنین قالبی میتونه خیلی زمانبر و سخت باشه برامون! ولی این مطلب رو فراموش نکنین که برای موفق شدن باید یه برنامه دقیق برای آینده داشت تا بتونیم به جای سر درگم شدن برای پیدا کردن مطالب برای شبکه های اجتماعی، روی مسائل دیگه کسب و کارمون هم تمرکز بیشتری داشته باشیم. کافیه چند ساعت از یک روزتون رو به این کار اختصاص بدین و برنامه کامل روز به روز و ساعت به ساعت شبکه های اجتماعیتون در هفته های بعدی رو  زیر نظر داشته باشین.

دانلود نمونه تقویم محتوا

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*