بازاریابی محتوایی (Content Marketing) چیست؟

بازاریابی محتوایی (Content Marketing) چیست؟

محیط کسب و کار و بازاری که امروزه ما با آن روبرو هستیم با چیزی که در گذشته وجود داشت متفاوت است. در گذشته فروشنده ها و کارکنان فروش آدم های ماهر و حرفه ای بودند و کسب و کارهای مختلف از تبلیغات برای پیدا کردن مشتری استفاده می کردند.

اما مساله امروزه متفاوت است. خریداران دیگر مانند گذشته نیستند. اگر فروشنده ها به راحتی می توانستند خریداران را مجاب کنند که از آن ها خرید کنند،این مساله دیگر رخ نمی دهد یا به ندرت اتفاق می افتد. چرا؟ چون خریداران امروزی بسیار باهوش و حرفه ای هستند و دقیقاً می دانند که به دنبال چه چیزی برای خرید کردن هستند. با این اوصاف کار فروشنده ها سخت تر از گذشته شده است. در واقع اطلاعاتی که فروشنده ها به خریداران می گویند قبلاً توسط خود خریدار بررسی شده است و حتی با دیگر رقیبان مقایسه شده است. آمار جالبی در این باره وجود دارد:

 • یک خریدار معمولی چیزی حدود ۶۰ الی ۹۰% مسیر قیف فروش رو خودش طی می کنه، حتی قبل از اینکه بخواد با فروشنده یا شرکت اصلی تماس بگیره.
 • ۸۱% خریداران ، قبل از اینکه پاشونو در یک فروشگاه بزارند تحقیقات آنلاین انجام میدند.
 • مصرف کنندگان چیزی حدود ۷۹ روز قبل از خرید مشغول تحقیقات آنلاین هستند.
بازاریابی محتوایی چیست؟

خوب سوال اینه که با این اوصاف چجوری میتونیم فروشمون رو بالا ببریم این خریداران باهوش رو متقاعد کنیم که از ما خرید کنند. خوب پاسخ سادست: محتوا! بازاریابی محتوایی< فرآیند تولید محتوای با کیفیت و با ارزش به منظور جذب، درگیر کردن مخاطبین است و نکته مهم این است که همزمان خود نام تجاری یا برند نیز تبلیغ می شود. یعنی با توجه به این که خریداران و مصرف کنندگان در محیط اینترنت برای نیازشان جستجو می کنند، برند شما در نتایج جستجو به عنوان پیشنهادی برای این نیازها وجود دارد. مزیت های آن به سه دسته تقسیم میشه:

 1. افزایش آگاهی از برند: هر زمان که خریداران و مخاطبین هدف شما در اینترنت به دنبال پاسخ به سوالات و نیازهایشان هستند برند شما به عنوان یکی از پیشنهادات نمایش داده می شود.
 2. افزایش ترجیح برند: بازاریابی محتوایی کمک می کند تا برند شما به عنوان رهبر بازار در صنعتی که مشغول به فعالیت هستید معروف باشد و همین باعث ایجاد ارتباط با خریداران می شود.
 3. افزایش دسترسی با هزینه کم: درباره این مورد باید گفت که زود نتیجه نمیده ولی با گذشت زمان، کتابخانه ای از محتواهای مناسب باعث افزایش لیدهای با کیفیت و خریداران علاقه مند میشه.

بازاریابی محتوای پاسخ هوشمندانه بازاریابان به بازار جدید می باشد که اساس آن رابطه مناسب با مشتری است.

طراحی استراتژی بازاریابی محتوایی

استراتژی بازاریابی موثر بر دو اساس استوار است که امیدواریم شما هم آن ها را داشته باشید:

 1. مجموعه ای منظم از پرسوناهای استراتژیک و
 2. درک مناسب از سفر خرید مشتری

هر محتوا در مسیر سفر مشتری باید مناسب یک یا دو پرسونا باشه (مقاله پرسونای مخاطب را بخونید ) و کاری کنه که خیلی محترمانه مخاطب به مرحله بعد بره.

فراموش نکنید که استراتژی مناسب محتوایی نیازمند تهیه تقویم محتوا برای کسب و کارتان است.

چگونه محتوای جذاب برای مخاطبین طراحی کنیم؟

طراحی چیزی بیشتر از تم رنگی و عکس های خوشگل و قشنگه. فرآیند طراحی در هر تیم بازاریابی و حتی برای هر نوع محتوا متفاوته.

عموماً طراحی از همون نقطه اول شروع میشه، از جایی که استراتژی بازاریابی محتوایی آماده میشه. درک درست از پرسونای برند و اهداف شرکت طراحی هر بخش رو مشخص می کنه و در واقع محتوای شما باید طوری باشه که پاسخگوی پرسوناها و صدای برندتون باشه.

استراتژی بازاریابی محتوایی قدرتمند شامل نوع های مختلفی از محتوا می شود که در کنار یکدیگر به جذب مخاطب بیشتر و ایجاد وفاداری در اونا کمک می کنه. از جمله این انواع محتوا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پست های وبلاگ

  • بسیاری از کسب و کارهای از این بخش غافل میشند. پست های وبلاگ نقش مهمی در بازاریابی محتوایی ایفا می کنند. سعی کنید محتواهای مداوم را با استفاده از تقویم محتوا تولید کنید و با زمان بندی مناسب در وبلاگ سایتتون قرار بدید. حتماً این نکته رو در نظر بگیرید که محتواهای یک مطلبتون باید به محتوای مطالب دیگتون هم اشاره کنه تا مخاطب با وارد شدن به وبلاگتون احساس ارتباط مناسب با برند شما بکند. یک نکته مهم این که اگر در تیم بازاریابی شرکتتون فردی رو ندارید که با سئو آشنا باشه حتماً از مشاوران بیرونی استفاده کنید. محتوای شما باید در نتایج گوگل نمایش داده شود تا افراد جدید با شما آشنا شوند.
 • کتاب الکترونیکی (Ebook)

  • کتاب های الکترونیکی باید شامل اطلاعات ساختار یافته مناسبی باشه که در کنار استفاده از جلوه های بصری مناسب باعث جذب مخاطب بشه. هدف کتاب الکترونیکی آگاه سازی مخاطبین است، ولی توجه داشته باشید نوع نوشتتون باید مکالمه ای و دوستانه باشه تا مخاطب باهاش حس خوبی برقرار کنه.
 • برگه های تقلب

  • این برگه ها نهایتاً یک یا دو صفحه هستند و معمولاً شامل نکات مهم برای مخاطبین رسانه های شما می باشند. یعنی در این برگه ها دیگر جای تصاویر و عکس های جذاب نیست، شما باید نکات مهم را به مخاطبین ارائه کنید تا با یک نگاه بتوانند از محتویات آن استفاده کنند.
 • قالب های آماده

  • یکی از بهترین راه هایی که می توانید برندتان را در مقابل دیدگان خریداران قرار دهید و در عین حال کارآمد هم باشید ساخت قالب های آماده استفاده برای آن هاست. طراحی آن ها باید تا جایی که ممکن است برای پرینت مناسب و بسیار تعاملی و کاربردی باشد.
 • گزارشات

  • بسیار مشابه کتاب الکترونیکی است ولی در این مورد طراحی گرافیکی کمتر صورت می گیرد و زبان آن کمی تخصصی تر می شود. این گزارشات معمولاً شامل نمودارهای زیاد با اطلاعات مناسب جهت استفاده در صنعت مشتریانتان است.
 • اینفوگرافیک ها

  • خود اسمش معنیشو میگه: به خوانندگان اطلاعات و گرافیک بدهید. تا جای ممکن در این تصاویر باید متن کمتری وجود داشته باشد و از تصاویر و گرافیک ها برای بازگویی موضوع استفاده شود.اگر در تیم بازاریابی شرکتتون فردی رو ندارید که این کار رو انجام بده میتونید از افراد بیرونی استفاده کنید.
 • ویدئو

  • نکته مهم در استفاده از ویدئو برای بازاریابی محتوایی کوتاه بودن زمان آن تا جای ممکن است. ویدئو نوع مناسبی از محتواست که مخاطبین زیادی علاقه به دریافت اطلاعات از طریق آن دارند. با استفاده از پلتفرم های ویدئویی مانند یوتیوب و آپارات و… میتونید ویدئوتونو در دیدگان تعداد زیادی از مخاطبین قرار دهید.
 • مطالعات موردی

  • ساختن مطالعات موردی با اعداد و داستان های واقعی برای خوانندگان بسیار جذاب است. این به آن ها کمک می کند تا با نتیجه ها و ارزش ها تعامل کنند.

بازاریابی محتوایی و شبکه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی وسیله محرکه اولیه برای کمپین ها بازاریابی محتوایی هستند. سه سطح محتوا برای ترویج محتوا وجود داره:

 • رسانه های تملیکی: این دسته از رسانه های برای خود مجموعه ما می باشد و به اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی برند فرصت رایگان و مناسبی برای تعامل با مخاطبین هدف است.
 • رسانه های پولی: بسیار از شبکه های اجتماعی دارای تبلیغات پولی هم هستند. به عنوان مثال شما میتونید از فیسبوک برای تبلیغات استفاده کنید (که البته در ایران زیاد اثربخش نیست). در ایران امروزه کانال های تلگرامی و صفحه های اینستاگرامی بزرگ با هزینه های متفاوت تبلیغات شما را در معرض دید تعداد زیادی از مخاطبین قرار می دهند.البته توجه داشته باشید که از کانال هایی استفاده کنید که می دانید مخاطبین هدف شما در آن قرار دارند. تبلیغات در کانال های ورزشی برای کسب و کارهای B2B انتخاب چندان مناسبی نیست.
 • رسانه های اکتسابی: این مورد از دو مورد قبلی سخت تر ولی با ارزش تر هستش. در واقع اگر مخاطبین شما مطالب و محتوای تولیدی شرکتتون رو با دیگران به اشتراک بزارند به برند شما کمک می کنند تا در معرض دید افراد بیشتری قرار بگیرند بدون این که هزینه ای کنید.

هر شبکه اجتماعی مخصوص نوع خاصی از مخاطبین هست. پرسونای مخاطب رو آماده کنید تا بتوانید تشخیص بدید مخاطب هدفتون در کدام شبکه ها فعال هستش و مطالبتون رو در اونجا قرار بدید.در اینجا توضیحی مختصر راجع به شبکه های اجتماعی معروف میدیم:

فیسبوک

فیسبوک هنوزم بزرگترین شبکه اجتماعی دنیاست و با وجود اینکه در ایران کاربران خودشو از دست داده در میان مردم دنیا محبوبیت بالایی داره. در آغاز سال گذشته آماری ارائه شد که نشون می داد کاربران فیسبوک آدم های مسن تری هستند. در آغاز ژانویه ۲۰۱۵ کاربران فیسبوک را زنان تحصیل کرده کم درآمد تشکیل می دادند.

توئیتر

بازاریابان جدید از این شبکه برای ۷۸% ترافیک مخاطبینشون حساب کرده اند. کاربران توئیتر رو افراد تازه تحصیل کرده تشکیل می دهند. در ایران هم موج کاربران این شبکه رو به افزایش هست. با وجود این که امکان استفاده از این شبکه در ایران کمی سخت هست، اما پیشنهاد می کنم حتماً روی توئیتر برای بازاریابی حساب باز کنید.

لینکدین

کاربران لینکدین رو افراد جدی و تحصیل کرده تشکیل می دهند که معمولاً آدم های حرفه ای هستند. اگر در صنعت B2B فعال هستید بهترین شبکه برای ارتباط با مدیران تصمیم گیر دیگر شرکت ها لینکدین هست. محتوای خود رو در این شبکه قرار بدید و اونو با دیگران به اشتراک بزارید، نتایجش شگفت زدتون می کنه.

اینستاگرام

این شبکه اجتماعی بر روی پلتفرم تصویری بنا شده. کاربران اینستاگرام بیشتر افراد جوان هستند و کسب و کارهایی که به دنبال بخش جوان و پر هیجان جامعه هستند باید برنامه ریزی دقیقی روی این شبکه داشته باشند. پیشنهاد می کنم برای این که تعداد بیشتری مخاطب داشته باشید مقاله افزایش فالوور اینستاگرام رو بخونید.

تلگرام

تلگرام رو نمیشه شبکه اجتماعی نامید، تلگرام پیام رسان فوری هستش اما با توجه به ماهیت کانال هاش میشه گفت که بخش بسیار مناسبی برای کاربران ایرانی هستش. کاربران تلگرام رو همه اقشار جامعه تشکیل می دهند. در آینده مطالب بسیار بیشتری در مورد نحوه افزایش کاربران تلگرام شرکتتون قرار خواهیم داد. برای شروع، همین امروز کانال تلگرامتون رو راه اندازی کنید.

نوشتهٔ پیشین
استفاده از تبلیغات آنلاین (تبلیغات دیجیتال) برای تعامل با مخاطب
نوشتهٔ بعدی
نحوه اندازه گیری شاخص های دیجیتال مارکتینگ و ROI

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست