ایمیل مارکتینگ: آموزش کامل بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ

اگر تا الان مطالب آژانس بازاریابی نردو رو مطالعه کرده باشید، حتماً تو بخش های مختلف به موضوع مهم ایمیل مارکتینگ و نحوه جذب مخاطب برخورد کردید. خوب توی این مطلب میخواهیم راجع به این موضوع مهم صحبت کنیم و همچنین ابزارهایی بهتون معرفی می کنیم که با استفاده از اونا میتونید بازاریابی ایمیلی موفقی داشته باشید. خوب برای شروع باید به این سوال پاسخ بدیم:

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی نوعی بازاریابی در دیجیتال مارکتینگ هستش که کسب و کارها از طریق ایمیل یا همون پست الکترونیک محصولات و خدمات خودشون رو به مخاطبین معرفی می کنند. البته این فرآیند امروزه دیگه مثل سابق نیست. با توجه به افزایش شرکت هایی که از این روش استفاده می کنند، مخاطبین این شرکت ها با انبوهی از ایمیل هایی روبرو شده اند که به مرور زمان دریافته اند نباید به همه آن ها اهمیت داد. در واقع ما با مخاطبی باهوش روبرو هستیم که به هر ایمیلی اهمیت نمی دهد. از طرفی سرویس های اینترنتی مانند گوگل و یاهو با استفاده از الگوریتم های خاص جلوی ایمیل های نا مربوط را می گیرند و به اصطلاح آن ها را Spam می کنند تا کاربران در استفاده از سرویس ایمیل این شرکت ها به مشکل نخورند.

یه نوع دیدگاه دیگه هم هست که میگه مردم کشور ما از ایمیل زیاد استفاده نمی کنند و یا بعضی ها می گویند ایمیل مارکتینگ به درد کار ما نمیخوره. با توجه به روندی که دنیای امروز داره طی می کنه و زمان رسیدن تکنولوژی ها و فرهنگ ها به کشورمون، به نظر ما دیر یا زود هر فردی در ایران با ایمیل سروکار خواهد داشت. هر چند که همین الان هم تعداد زیادی از مردم از ایمیل بهره می برند.

خوب برای شروع ایمیل مارکتینگ باید لیست ایمیل مخاطبینون رو داشته باشیم تا بتونیم براشون ایمیل ارسال کنیم.

یه اشتباه بزرگ! هیچ وقت لیست ایمیل نخرید

یه اشتباهی که برخی از بازاریابان اینترنتی می کنند خریدن لیست ایمیل از سایت ها یا شرکت های مختلف هست. در واقع اونا میخواند خیلی سریع فرآیند ایمیل مارکتینگ رو شروع کنند و به نتیجه برسند. در حالی که ایمیل مارکتینگ کاری نیست که به سرعت جواب بده. ولی اگر روی اون سرمایه گزاری کنید حتماً نتایج شگفت انگیزی به دست میارید. با خریدن ایمیل از سایت های دیگه ، حتی اگه در زمینه موضوع کاری شما باشه، بازم اطمینانی نیست که ایمیل های دریافتی کسانی باشند که به ایمیل های ارسالی شما اهمیت بدهند. در واقع مخاطبین به ایمیل هایی که از طرف غریبه های می آید بدبین هستند.

گام اول: جذب مخاطب و ساخت لیست ایمیل

مرحله اول برای شروع ایمیل مارکتینگ ساختن لیستی از ایمیل های مخاطبین است و اگر در حال حاضر لیستی دارید، باید لیست رو توسعه بدید . بعد از ساختن لیست باید مخاطبین رو پرورش بدید و در مرحله بعد به مشتری تبدیلشون کنید.

اما خوب گرفتن ایمیل از غریبه هایی که به سایت شما مراجعه می کنند اصلاً کار راحتی نیست. اینکه کاری کنید که افراد وارد لیست ایمیل های شما بشوند کار راحتی نیست و نیاز به ایجاد اعتماد و حس خوب در آن ها دارد و هیچ راه میانبری هم وجود ندارد.

روش اول: ارائه محصول و یا پیشنهادی ارزشمند و رایگان

یکی از بهترین راه های دریافت ایمیل از مخاطبین ارائه ی یک محصول با ارزش و رایگان هست که در ازای آن می توانید لیستی از ایمیل ها بسازید. این محصول هر جیزی میتونه باشه از جمله یک کتاب الکترونیکی ، مجموعه ایمیل هایی که موضوعی خاص را آموزش می دهند، مشاوره رایگان یا ارائه ی دموی محصول شرکتتون. اگر میخواهید لیستی که بالای قیف بازاریابی وجود دارد را توسعه بدید ارائه کتاب الکترونیکی و مجموعه ایمیل های آموزنده انتخاب خوبی است تا پس از چندین ایمیل راهنما و آموزنده آن ها را به پایین قیف بازاریابی هدایت کنید. اگر مخاطبین شما آمادگی تصمیم گیری و خرید محصول را دارند، ارائه ی مشاوره و دموی رایگان پیشنهاد خوبی است. به یاد داشته باشید که اگر پیشنهادی خوب به مخاطبینتون بدید، آن ها حتماً ایمیلشان را در اختیارتان قرار خواهند داد.

روش دوم: ایجاد لیست خبرنامه

یکی از راه های خیلی رایج توی سایت ها دریافت ایمیل از مخاطبین برای ارسال خبرنامه است. خبرنامه میتونه شامل مقالات هفتگی یا نکات هفتگی باشه که به این لیست ها ارسال می شوند. برای این منظور معمولاً دکمه ای در سایدبار سایت ها یا در انتهای سایت قرار می دهند و از مخاطبین می خواهند ایمیل خود را وارد کنند. برای نتیجه ی بهتر در صفحاتی از سایت که مراجعه مخاطبین بیشتر است این درخواست را قرار دهید. حتی اگر خیلی حرفه ای تر هم بخواهید کار کنید،میتونید برای موضوعات مختلف لیست های مختلفی بسازید و ایمیل های مرتبط به آن ها ارسال کنید. این روش ها را در پست های آینده توضیح خواهیم داد.

جمع کردن ایمیل برای ایمیل مارکتینگ

تا الان با خوندن این دو تا روش حتماً باز هم ترجیح میدید که روش راحت تر رو انتخاب کنید، یعنی برید یه لیست ایمیل بخرید، بزارید باز هم بگم:

خرید لیست ایمیل بدترین انتخاب برای ایمیل مارکتینگه! 

روش های جلوگیری از اسپم شدن

با توجه به جذابیت ایمیل مارکتینگ برای بازاریابان و ارسال ایمیل ها متعدد به افراد مختلف،این اجازه به مخاطبین داده شده است تا بتوانند ایمیل های مزاحم را گزارش کنند که حتی تا ۱۶۰۰۰ دلار هم جریمه به ازای هر ایمیل در نظر گرفته شده است. برای جلوگیری از این اتفاق شما باید کارهای مختلفی انجام دهید:

نکته ۱: لینک لغو عضویت را در ایمیل ها قرار دهید

در نگاه اول ممکن است عجیب به نظر برسد اما قرار دادن لینک لغو عضویت در ایمیل ها اتفاق بسیار خوبی است. شما با قرار دادن این لینک به کاربران این حق را می دهید تا از لیست ایمیل های شما خارج شوند که این کار دو مزیت دارید: ۱٫ باعث می شود اسپم شناخته نشوید و تحت مجازات های Can-Spam قرار نگیرید. ۲٫ باعث می شود تا لیست شما از افرادی که علاقه ای به شما و موضوعات کسب و کارتان ندارد پاک شود و در نهایت بتوانید با مخاطبین واقعی خود در ارتباط باشید که نتیجه بهتری می دهد. پس در انتهای ایمیل های خود حتماً لینک لغو عضویت را قرار دهید.

لغو عضویت در ایمیل مارکتینگ

نکته ۲ : حذف افرادی که لغو عضویت کردند

طبق قوانین Can-Spam شما ۱۰ روز کاری فرصت دارید تا افرادی که از لیست شما درخواست خروج داده اند را حذف کنید. سرویس های ارائه دهنده ایمیل باید این امکان را فراهم کنند تا شما بتوانید این کار را انجام دهید. البته سرویس های جدید خودشان به صورت خودکار این کار را انجام می دهند و نیاز به نگرانی نیست.

نکته ۳: آدرس محل حضورتان را در ایمیل قرار دهید

با اینکه این کار در برخی سرویس های ایمیلی اجباری است، اما بسیاری از آن ها این درخواست را از کاربران خود نمی کنند. برای ایجاد اعتماد در مخاطبین و اعتبار بخشیدن به خوتون حتماً آدرس فیزیکی محل کار خود را در ایمیل ها قرار دهید.

گام دوم: انتخاب سرویس ایمیلی و شروع فرآیند ارسال ایمیل

ارسال ایمیل از طریق سرویس های رایج مثل Gmail یا Yahoo برای تعداد زیادی از آدم ها ممکن نیست. جدا از بحث محدودیت هایی که این سرویس ها برای شما ایجاد می کنند، ایمیل شما به زودی اسپم خواهد شد و از دسترس خارج می شود. برای همین شرکت های زیادی هستند که امکان ارسال ایمیل گروهی برای تعداد بسیاز زیادی از مخاطبین را فراهم می کنند که در اینجا به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

MailerLite میلرلایت

میلرلایت یک نرم افزار ایمیل مارکتینگ و به عبارت دیگر یک پنل ایمیل مارکتینگ است که با استفاده از اون می‌تونید ارسال ایمیل انبوه رایگان داشته باشید.با استفاده از میلرلایت می‌تونید ایمیل‌های افرادی را که قبلاً جمع آوری کرده‌اید را دسته بندی و تقسیم‌بندی کنید و به آن‌ها ایمیل ارسال کنید و اگر هم هنوز لیستی ندارید به راحتی به کمک میلرلایت میتونید این لیست رو بسازید.

علاوه بر امکان ارسال ایمیل انبوه، میلرلایت گزارش‌های دقیقی را در مورد ایمیل ارسالی به شما می‌دهد.

برای مثال گزارشات زیر از میلرلایت به دست می آید:

 • چه تعداد از ایمیل‌ها به مقصد رسیده است؟
 • چه تعداد از آدرس‌های ایمیل غیرمعتبر است و وجود ندارد؟
 • چند نفر ایمیل ارسالی شما را باز کرده اند؟
 • اگر در متن ایمیل شما، لینک وجود داشته است، چند نفر روی آن لینک کلیک کرده‌اند
 • هر کدام از آن ها چند بار ایمیل شما را باز کرده اند
 • و…

میلرلایت از زبان فارسی هم پشتیبانی می کنه و میتونید ایمیل های راستچین و فارسی ارسال کنید. همچنین ویرایشگر Drag & Drop به شما کمک می کند تا هرگونه طراحی که برای ایمیل های خود نیاز دارید را انجام دهید.

کار با میلرلایت تا ۱۰۰۰ مورد اول رایگان است و برای کار بیشتر باید اکانت آن را بخرید که در ایران این کار به راحتی انجام می شود. برای آشنایی بیشتر و ثبت نام میتونید به سایت میلرلایت مراجعه کنید.

آموزش ایمیل مارکتینگ با میلرلایت

Mailchimp میل چیمپ

MailChimp یک سرویس ایمیل مارکتینگ است که در سال ۲۰۰۱ آغاز به کار نموده است. این سرویس تا سال ۲۰۱۴، بیش از ۱۰ بیلیون ایمیل را بصورت ماهیانه از طرف کاربران خود، ارسال کرده است. میل چیمپ (MailChimp) در ابتدا به عنوان یک سرویس پولی شروع به کار کرد و سپس در ادامه، ۸ سال بعد از بنا نهاده شدن، نسخه رایگان آن به نام فریمیوم (freemium) به امکانات سایت افزوده شد. شرکت MailChimp مدعی است که در حال حاضر بیش از ۱۵ میلیون کاربر و بیزینس و کسب و کار در سراسر دنیا از سرویس میل چیمپ جهت ارسال ایمیل های تبلیغاتی، پیغام های اتوماتیک و برگزاری کمپین های تبلیغاتی فروش استفاده می کنند. MailChimp تقریبا با تمام ارائه دهندگان تجارت الکترونیک ادغام شده است و شما را قادر می سازد تا از اطلاعات خرید خود برای تبلیغات استفاده نمائید. گزارش های MailChimp به شما نشان می دهد که چگونه با مخاطبین خود ارتباط برقرار کرده اید و چه مقدار درآمد کسب کرده اید. این گزارشات را می توانید از هر جایی در داشبورد تلفن همراه خود چک کنید. همچنین گزارش هایی مشابه آنچه در میلرلایت گفته شد را نیز می توانید با Mailchimp دریافت کنید. قیمت اکانت های Mailchimp به مراتب گرانتر از میلرلایت است و همین دلیل استفاده کاربران ایرانی از سرویس mailerlite می باشد. برای اطلاعات بیشتر به سایت Mailchimp مراجعه کنید.

آموزش ایمیل مارکتینگ با میل چیمپ

گام سوم: طراحی استراتژی ایمیل مارکتینگ

بسیاری از شرکت ها و کسب و کارها لیستی از ایمیل ها را آماده کرده اند و از آن صرفاً برای ارسال تبلیغات و معرفی محصولاتشان استفاده می کنند و حتماً میتونید حدس بزنید که نتیجه چی میتونه باشه: شکست!

اگر میخواهید از این نوع بازاریابی استفاده کنید باید برای خودتون استراتژی ایمیل مارکتینگ داشته باشید. برای شروع لیست افرادی که ایمیلشان را دریافت می کنید را به دسته های مختلف تقسیم کنید و برای هر کدام برنامه جداگانه ای داشته باشید. این کار نرخ باز شدن ایمیل ها را افزایش می دهد و کاربران در بخش های مختلف قیف بازاریابی را مشخص می کند و احتمال تبدیل آن ها را به یک مشتری وفادار زیاد می کند. طبق گزارش Marketingsherpa دسته بندی کردن کاربران احتمال بازگشت سرمایه را تا ۵۰% افزایش می دهد.

رایج ترین راه های دسته بندی مخاطبین که بهتون کمک می کنه بتونید آن ها را در دسته های مختلف قرار دهید موارد زیر است:

 • وضعیت آن ها در لیست (عضو، لید یا سرنخ فروش، مشتری بالقوه از دید بازاریابی، مشتری بالقوه از دید فروش، مشتری)
 • اطلاعات دموگرافی (جنسیت،سن، محل زندگی، عنوان شغلی و یا پرسونای مخاطب )
 • رفتارشناسی (آیا آن ها یک دوره ایمیل های شما را کامل دریافت کرده و بررسی کرده اند؟ یا پس از ایمیل دوم دیگر ادامه نداده اند)
 • فرکانس خرید (آیا آن ها محصولات شما را هفتگی،ماهانه یا سالانه خرید می کنند؟ توجه داشته باشید کاملاً بستگی به کسب و کارتان دارد)
 • از چه طریق وارد لیست شما شده اند؟ (از طریق خبرنامه، محتوای ارزشمند،درخواست دمو)

از همین امروز لیست خود و مخاطبین را طبقه بندی کنید تا بتوانید برای هر کدام از آن ها برنامه ریزی داشته باشید.

گام چهارم: آماده سازی ایمیل های ارسالی

پس از اینکه مشخص شد هر کدام از مخاطبین شما در کدام دسته قرار می گیرند وقت آن است تا مشخص کنید میخواهید چه نوع ایمیلی به آن ها ارسال کنید. اگر فقط خبرنامه برای آن ها ارسال می کنید به جرات بهتون میگم که فرصت های طلایی زیادی رو از دست میدید.در اینجا انواع ایمیل های رایج رو معرفی می کنیم:

 1. خبرنامه: خبرنامه مجموعه از ایمیل هاست که به صورت هفتگی یا ماهانه به مخاطبین ارسال می شود و هدف آن ایجاد رابطه مناسب با مشتریان یا سرنخ های فروش است و معمولاً محتوای آن از آخرین مقالات منتشر شده انتخاب می شود. ذکر این نکته لازمه که هر کسب و کاری نیاز به خبرنامه ندارد. برای اینکه بفهمید آیا لازم است شما این کار را انجام دهید یا نه باید تحقیقاتی در این زمینه بکنید.رقبای خود در صنعت را بررسی کنید و ببینید آیا آن ها از خبرنامه استفاده می کنند؟ سپس اهداف خودتون رو مشخص کنید و ببینید ارسال خبرنامه در برقراری رابطه با مشتریان بالقوه و تبدیل آن ها به مشتری جدید کمکی می کند یا نه.
 2. ایمیل های پرورش لید: این مورد معمولاً به صورت خودکار اتفاق می افتد و در جواب به عملی از مخاطب است. مثلاً مخاطبین شما برای دانلود کتاب الکترونیکی درمورد  بازاریابی ایمیلی ، ایمیل خود را وارد می کنند. شما می توانید مجموعه از ایمیل های آموزشی به همراه ویدئو را از قبل آماده کنید تا کاربری که ایمیل خود را ثبت می کند به طور منظم مثلاً روزانه در طول یک هفته این ایمیل ها را دریافت کند. در نهایت می توان انتظار داشت اگر محصولی در زمینه بازاریابی ایمیلی دارید، این کاربران حتماً آن را تهیه خواهند کرد. توجه داشته باشید که برای نتیجه گیری بهتر باید لیست مخاطبین خود رو طبقه بندی کنید.
 3. ایمیل های اطلاعاتی: همانند خبرنامه است که البته در این مورد محتوای ارسالی متفاوت است. معمولاً در این ایمیل های محتواهایی مثل اخبار جدید، بروزرسانی های محصولی،رویدادهای آینده،رویدادهای برگزار شده و شراکت های جدید کمپانی شما ارسال می گردد.مثلاً اگر همایشی دارید که میخواهید مخاطبینتان شرکت کنند می توانید از این دسته ایمیل ها استفاده کنید و از آن ها بخواهید ثبت نام کنند (فراموش نکنید که ارسال کد تخفیف مخصوص مخاطبین ایمیلیتان حتماً تاثیر بسزایی خواهد داشت)
 4. ایمیل های transactional: این نوع ایمیل ها از کاربران درخواست عملیاتی می کنند. مثلاً به کاربرانی که به تازگی در لیست خبرنامه شما ثبت نام کرده اند، ایمیلی برای تاییدیه ارسال می کنید که کاربر باید بر روی لینکی در این ایمیل کلیک کند.

گام پنجم: اندازه گیری میزان موفقیت ایمیل های ارسالی

خوب مسلماً برای بهبود فرآیند ایمیل مارکتینگ و محتواهای ارسالی شما نیاز دارید تا نتیجه ایمیل های ارسال شده قبلی رو بررسی کنید.در اینجا چند شاخص که به شما در این زمینه کمک می کند را معرفی می کنیم:

 1. نرخ کلیک CTR: این شاخص به شما می گوید چند درصد از مخاطبینی که ایمیل شما را باز کرده اند بر روی لینکی که داخل ایمیل بوده است کلیک کرده اند و فرمول محاسبه آن به شرح زیر است:
  1. عکس
 2. نرخ تبدیل CRO: قبلاً درباره این موضوع در مقاله بهینه سازی نرخ تبدیل صحبت کرده ایم. تقریباً مشابه نرخ کلیک می باشد. مثلاً اگر ۳۰۰ نفر از ۱۰۰۰۰ نفری که برایشان ایمیل معرفی وبینار ارسال شده است در این وبینار شرکت کنند نرخ تبدیل برابر خواهد بود با ۳%
  1. عکس
 3. Bounce Rate: این اتفاق زمانی رخ می دهد که ایمیل به مخاطبین ارسال نمی شود (deliver نمی شود) و به دو نوع hard و soft تقسیم می گردد:
  1. Hard Bounce: ایمیل های اشتباه، غیر فعال یا بسته شده در این بخش قرار می گیرند. این اتفاقی رایج است زمانی که لیست ایمیل خریداری کنیدو برای جلوگیری از ارسال مجدد ایمیل به این نوع از آدرس ها آن ها در لیست bounce قرار می گیرند.
  2. Soft Bounce: این مورد کمتر از مورد قبلی خطرناک است و زمانی پیش می آید که inbox مخاطبین شما full یا تکمیل باشد یا اینکه سرور ایمیل آن ها down باشد.
  3. عکس
 4. نرخ رشد لیست ایمیل: همانطور که گفتیم رشد لیست ایمیل باید یکی از اهداف شما باشد. سالانه ۲۲٫۵% از این لیست کاهش پیدا می کند زیرا که افراد تغییر شغل می دهند یا علاقه ای به کار شما ندارند.پس اندازه گیری وضعیت رشت لیست ایمیل از مهم ترین شاخص ها برای ادامه ایمیل مارکتینگ است.
  1. عکس

خوب در این مقاله سعی کردیم مقدمه ای بر ایمیل مارکتینگ داشته باشیم و در آینده حتماً تک تک مراحل توضیح داده شده با جزئیات بیشتر شرح داده خواهد شد. آموزش استفاده از میلرلایت نیز در برنامه سایت قرار دارد پس با ما همراه باشید.

راستی! اگر قبل از خواندن این مقاله اقدام به استفاده از بازاریابی ایمیلی کرده اید تجربیات خودتون رو در بخش دیدگاه ها با دیگران در میان بگذارید تا همگی بتونیم نتایج بهتری به دست بیاریم.

نوشتهٔ پیشین
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
نوشتهٔ بعدی
قیف بازاریابی (Marketing Funnel) چیست؟

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست