تقویم محتوا چیست؟ نحوه ساخت تقویم محتوا

دانلود نمونه تقویم محتوا

بازاریابی محتوا امروزه بخش جدا ناشدنی کسب و کارهایی است که قصد دارند در فضای آنلاین خود را به مشتریان‌شان معرفی کنند. از همین رو در هر شرکت تیم‌هایی برای تولید محتوا تشکیل شده است که با توجه به استراتژی و بودجه مارکتینگ، در حال تولید فرمتی خاص از محتوا هستند. اما با توجه به این که در بازار رقابتی امروز باید برنامه ریزی دقیق‌تری داشت، نیاز به تقویم محتوا، جزئی جدا ناشدنی از تیم های بازاریابی است.

در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که تقویم محتوا چیست و چرا باید به آن اهمیت داد. البته اجزاء مختلف تقویم محتوا را شرح خواهیم داد و همچنین شما می توانید اقدا به دانلود نمونه تقویم محتوا نمایید.

تقویم محتوا چیست؟

تقویم محتوا (Content Calendar یا Editorial Calendar) ابزاری است که به شما کمک می‌کند برای اجرای بهتر استراتژی‌های محتوای خود برنامه ریزی داشته باشید تا هم از نظر بازدهی و هم از نظر زمان بهترین نتیجه را داشته باشید.

در واقع تقویمی است از تعداد و انواع محتوایی که شما در تاریخ های مختلف قصد دارید بر روی رسانه‌های خود از جمله سایت، شبکه های اجتماعی و … منتشر کنید.

نکته مهم همین است. محتوا شامل همه چیز می‌شود از مقالاتی که بر روی وبسایت قرار می‌دهید تا پست‌های شبکه‌های اجتماعی. چه وبلاگی برای درج مقالات داشته باشید و یا تنها بر روی شبکه های اجتماعی کار می‌کنید، تقویم محتوا کمک می کند تا بر اساس زمان بندی محتوای خود را آماده کنید که در نهایت منجر به نظم و رضایت مخاطبان می شود.

چرا به تقویم محتوا نیاز دارید؟

تقویم محتوا مجموعه‌ای از تسک‌ها (کارهای) پشت سر هم نیست. در واقع توجه داشته باشید که برای ساخت تقویم محتوا، حتماً باید تاریخ‌هایی مشخص کنید و بر اساس آن ها برنامه ریزی انجام دهید. این امر به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که در چه تاریخی کدام محتوای خاص با چه ترتیبی باید منتشر شود.

همچنین استفاده و توجه به تقویم به شما کمک می کند که مناسبت ها و تعطیلی ها را در نظر بگیرید و با توجه به آن مناسبت یا تعطیلی محتوای مناسب را منتشر کنید.

فرض کنید که به شب یلدا نزدیک می‌شوید. شب یلدا یکی از مناسبت‌هایی است که در فرهنگ ایرانی توجه ویژه‌ای به آن می‌شود. اگر از پیش تقویم محتوایی آماده کرده باشید، دقیقاً می‌دانید در این شب چه نوع محتوایی را تولید و در چه ساعتی و در چه رسانه‌ای درج خواهید کرد. این امر منجر به این می‌شود که از روزها قبل محتوای مناسب را آماده و بررسی کنید.

علاوه بر این، یک تقویم محتوایی برنامه ریزی شده به شما کمک می‌کند تا از تولید اسپم با استفاده از یک نوع محتوا جلوگیری کنید (محتوای تکراری تولید نکنید). به عنوان مثال ممکن است متوجه نشده باشید که به طور متوالی 4 الی 5 مقاله درباره بازاریابی B2B نوشته باشید که در نتیجه مخاطب از خواندن آن خسته شده می‌شود.

شما باید تقویم محتوایی برای پست‌های وبلاگ، ایمیل‌ها، پست‌های شبکه‌های اجتماعی و هر نوع دیگر رسانه داشته باشید. می توانید تقویم محتوای جدا برای هر یک آماده کنید اما باید در نظر داشته باشید که یکپارچگی آن حفظ شود.

نمونه تقویم محتوا (ساخت تقویم محتوا)

برای ساخت تقویم محتوا، از ابزارهای مختلفی از جمله اکسل، گوگل شیت و Trello می‌توانید استفاده کنید. برای این که بدانید چگونه یک تقویم محتوا بسازید، در این جا یک قالب برای تقویم محتوا برای شبکه‌های اجتماعی آماده کرده‌ایم.

با استفاده از این تقویم می‌توانید تمام محتواهایی که در نظر دارید در شبکه های اجتماعی منتشر کنید را به صورت مدیریت شده آماده و در زمان مناسب درج کنید.

در واقع وقتی کارتان را شروع می‌کنید، زمانی که کارهای مختلف سرتان را شلوغ کرده است، نیازی ندارید تا به صورت دیوانه‌وار به دنبال مطالب مناسب برای شبکه های اجتماعی‌تان بگردید. همه چیز از قبل آماده شده است!

دانلود نمونه تقویم محتوا

قالب تقویم محتوا برای شبکه های اجتماعی رو از اینجا دانلود کنید و نحوه استفاده از آن را در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد:

چگونه از تقویم محتوا برای برنامه‌ریزی محتوا در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنیم؟

پس از این که فایل قالب تقویم محتوای شبکه‌های اجتماعی را باز کردید، اگر به پایین اکسل دقت کنید، متوجه می‌شوید که سربرگ‌های مختلفی وجود دارد (در این جا ما دو شبکه پر طرفدار را آماده کرده ایم که مشابه همین موارد می توانید شبکه های دیگر را نیز اضافه کنید)

سربرگ تقویم محتوایی

اما چرا برای هر شبکه اجتماعی سربرگ‌های جداگانه آماده شده است؟ هر شبکه اجتماعی با توجه به ویژگی‌های مخصوص به خود و برای برنامه ریزی بهتر محتوای درج شده در آن، نیازمند برنامه ریزی جداگانه است. به همین دلیل سربرگی جدید برای هر کدام در نظر می گیریم.
نوبت به بررسی هر کدام از سربرگ ها رسید.

برنامه ریزی ماهانه

سربرگ برنامه‌ریزی ماهانه دید کلی نسبت به فعالیت‌ها و کمپین‌هایتان در شبکه های اجتماعی مختلف ارائه می‌کند. در واقع هر گام از فعالیت‌هایتان را می‌توانید مشاهده کنید. تصویر زیر نشانگر این بخش از تقویم محتوایی است:

سربرگ برنامه ریزی ماهانه در تقویم محتوا

در این جا بخش‌هایی نیاز به ویرایش دارد.

 • در مورد قسمت‌های رنگی و اختصاص دادن آن ها به فعالیت خاص: در این جا سعی کردیم فعالیت هایی که اکثر کسب و کارها درگیرش هستند را در رنگبندی ها آماده کنیم. اما ممکن است در هر کسب و کاری فعالیت های دیگری وجود داشته باشد یا حتی برخی از مواردی که ما آماده کرده‌ایم کاربرد نداشته باشد. پس با توجه به فعالیت‌های خود این بخش را ویرایش کنید.
 • مورد دیگری که نیاز به ویرایش دارد بخش ماه+سال در بالای تقویم است که برای هر ماه در سال باید این جدول را تنظیم نمایید (در تصویر فوق تنها یک هفته از ماه مشخص شده است). با توجه به فعالیت‌ها و نوع محتوایی که در روزهای خاص باید منتشر کنید، رنگ و نوع فعالیت مناسب را انتخاب نمایید و در زیر آن روز قرار دهید.
 • نکته دیگر این است که به جای این که در پایان هر ماه اطلاعات آن ماه را پاک کنید، برای هر 12 ماه سال برگه ای جداگانه تنظیم کنید.(در صورتی که در برگه‌های مختلف ممکن است گمراه شوید، می توانید در فایل های مختف آن را ایجاد نمایید)

برنامه ریزی برای پست های اینستاگرام

نوبت رسید به برنامه ریزی برای اینستاگرام، سربرگی که ما برای اینستاگرام تعریف کردیم به شکل زیر است:

تقویم محتوا چیست؟ نحوه ساخت تقویم محتوا

همان طور که در تصویر مشخص است، در این سربرگ ستون های مختلفی وجود دارد. ستون هایی مثل روز، تاریخ و زمان که متناسب با برنامه ریزی ماهانه‌تان و روزهایی که قصد دارید پستی انتشار دهید، ویرایش کنید.

در این جا باید به این نکته توجه کنید که با توجه به گزارشات تحلیلی که اینستاگرام به شما می دهد بهترین زمان را برای بیشترین تاثیر گذاری (Impression) انتخاب کنید.

زمانی که پستی را در اینستاگرام قرار می دهید، هر چقدر تعداد بیشتری از مخاطبین پست شما را ببینند میزان Impression شما بالاتر می رود. حال باید بررسی کنید که چه زمانی بیشترین مخاطب در اینستاگرام و صفحه شما وجود دارد. با توجه به پرسونای مخاطب خود می توانید تعیین کنید که چه زمانی مناسب تر است.

اگر بیشتر مخاطبان شما را کارمندان تشکیل می دهند، زمان هایی مانند 12 تا 2 ظهر یا 8 تا 12 شب که زمان استراحت آن هاست و احتمال حضور آن ها در شبکه های اجتماعی بالاتر است، بهترین زمان برای انتشار پست جدید است.

در ستون محتوا باید متنی را قرار دهید که می خواهید به عنوان Caption استفاده کنید. سعی کنید این بخش تا جای ممکن خلاصه و تاثیر گذار روی مخاطب باشد. آماده سازی کپشن در تقویم محتوا باعث صرفه جویی شما در زمان و همچنین عدم استرس‌تان می شود.

ستون بعدی، ستون هشتگ هاست که  امروزه یکی از تاثیرگذارترین ابزارهای شبکه های اجتماعی شناخته می شود. هشتگ هایی که قصد دارید در داخل و انتهای متن عکس قصد دارید قرار دهید باید هشتگ هایی باشند که پربازدید، جذاب و متناسب با هدف پست شما باشند.

مبحث هشتگ مفصل تر از آن است که در این مطلب به آن بپردازیم و در آینده بیشتر درباره آن توضیح خواهیم داد.

در ستون مربوط به لینک BIO، لینک مربوط به پست‌تان را قرار دهید (توجه: اگر لینک مرتبطی ندارید، آدرس وبسایت‌تان را قرار دهید). این مورد زمانی کاربرد دارد که پستی در وب‌سایتتان قرار داده اید و قصد دارید مخاطبین اینستاگرام را به سمت سایت ببرید.

البته با امکان اضافه شدن لینک به استوری های اینستاگرام، بسیاری از کاربران از این طریق ورودی سایت را افزایش می دهند. پیش تر هم توضیح دادیم که برای هر پست Caption مناسب انتخاب کنید تا بیشترین تاثیر را در کاربر داشته باشید و وی را متقاعد کنید که به Bio رفته و روی لینک شما کلیک کند.

ستون بعدی که اصلی ترین بخش این تقویم محتواست، ستون مربوط به عکس است. در این بخش می توانید آدرس مکانی که عکس (و یا ویدئو) مربوط به پست را طراحی و ذخیره کرده اید را به صورت هایپرلینک قرار دهید. برای قرار دادن هایپرلینک مراحل زیر را انجام دهید:

 1. روی سلول مربوط راست کلیک کنید.
 2. گزینه Hyperlink را انتخاب نمایید.
 3. مسیر فولدر و یا عکس مرتبط را مشخص و روی دکمه Ok کلیک کنید.
 4. اگر شما تنها یک عکس دارید، لینک خود عکس را انتخاب نمایید و در صورتی که چندین عکس برای پست در نظر دارید، مسیر فولدر را مشخص کنید.

نکته مهم در مورد سایز عکس و ویدئو در اینستاگرام

اینستاگرام در مورد سایز عکس ها و تصاویر محدودیت هایی دارد. در مورد عکس حالت افقی (Landscape) نسبت طول به عرض عکس (Ratio) باید حداکثر ۱٫۹۱:۱  و در مورد عکس های عمودی نسبت طول به عرض عکس باید حداکثر ۵ : ۴ باشد.

ستون بعدی ستون کمپین هاست. اگر پست هایی که درج می کنید مربوط به کمپین خاصی بود حتماً این بخش را تکمیل و پست های آن را مشخص کنید.

در آخری دو نکته مهم در مورد قابلیت های اینستاگرام را شرح می دهیم:

 1. نکته اول در مورد قابلیت “استوری” اینستاگرام است. برای نتیجه بهتر پیشنهاد می کنیم برای هر پست یک عکس مروبط به استوری نیز تهیه و تنظیم کنید و در ستون مربوط به عکس در مسیر فایل آن قرار دهید. این قابلیت کمک زیادی به دیده شدن پست آخر شما می کند و باعث جلب توجه مخاطب نسبت به پست آخر شما می شود.
 2. نکته دوم در مورد قابلیت Draft کردن پست های اینستاگرام است. با این قابلیت می توانید تمامی مراحل انتخاب عکس، نوشتن Caption و قرار دادن تگ ها را انجام دهید ولی پست را منتشر نکنید و در بخش Draft اینستاگرام ذخیره کنید. با این کار سرعت ارسال پست را افزایش می دهید. البته امروزه ابزارهای مختلفی برای مدیریت این کار وجود دارد که به صورت اتوماتیک می توانید پست ها را زمان بندی کنید.

برنامه ریزی برای پست های تلگرام

سربرگی که برای پیام رسان تلگرام تعریف کردیم به شکل زیر هست:

تقویم محتوای تلگرام

ستون های این سربرگ نیز شبیه با سربرگ اینستاگرام است. توضیحاتی که درباره روز، تاریخ و زمان در پست های اینستاگرام مطرح کردیم در مورد تلگرام و شبکه های اجتماعی دیگر نیز کاربرد دارد.

دور مورد ستون محتوا  و هشتگ با توجه به قابلیت های تلگرام و محدودیت های احتمالی بهتر است هوشمندانه تر انتخاب شود. توجه کنید چه در تلگرام و چه در اینستاگرام، Caption را طوری انتخاب کنید تا مخاطب ترغیب شود آن ها را به دیگران به اشتراک بگذارد تا افراد بیشتری وارد کانال شما شوند.

در تلگرام بر خلاف اینستاگرام می توانید تنها متن را در کانال خود ارسال کنید. اما با توجه به حجم اطلاعاتی که یک کاربر در طول روز از کانال های مختلف می گیرد، پیشنهاد می کنیم حتماً از یک عکس یا ویدئو یا حتی Gif در پست ها استفاده کنید تا میزان درگیری مخاطب با پست و کانال شما بیشتر شود.

در مورد ستون مربوط به لینک، اگر مطلب شما حالت عمومی مثل مناسبتی و … دارد نیازی به قرار دادن لینک نیست و تنها قرار دادن لینک کانال کفایت می کند. اما اگر مطلب شما ویژه و دارای لینک در وبسایت‌تان است، مثلاً محصول جدیدی معرفی کردید و یا مقاله جدیدی نوشته اید، لنیک آن را در بدنه متن قرار دهید.

در مورد ستون عکس (ویدئو) هم به صورت کامل در قسمت قبلی (اینستاگرام) توضیحات ارائه شد.

نکته دیگر سایز و نسبت طول به عرض تصاویر و ویدئوها در تلگرام است که البته برای این مورد محدودیتی وجود ندارد. اما پیشنهاد می شود که حتماً تا جای ممکن حجم ویدئوها و تصاویر را کم کنید تا راحت تر Load شوند. گاهی می توانید به جای ویدئو از Gif استفاده کنید که امروز بسیار رایج تر شده است.

ستون بعدی هم ستون کمپین است که اگر پست شما مربوط به کمپین خاصی است، نام کمپین را درج کنید تا در پایان کمپین بدانید عملکرد آن چگونه بوده است.

و اما سربرگ مخزن محتوا ( یا به عبارتی جایی که منبع محتوایی شبکه‌های اجتماعی ماست)

در قالب تقویم محتوای شبکه های اجتماعی سربرگی با عنوان مخزن محتوا وجود دارد که بتوان یک روند اصولی و پشتیبانی از مطالب و پست های شبکه های اجتماعی را مدیریت کرد. در شروع نگاهی به این سربرگ می اندازیم:

سربرگ مخزن تقویم محتوا

همان طور که مشاهده می کنید ستون های مختلفی از مطالب مختلفی که در وبسایت به اشتراک گذاشته شده یا قرار است به اشتراک گذاشته شود وجود دارد تا بتوان از آن ها برای پست های مختلف شبکه های اجتماعی استفاده کرد.

با این کار روند مناسب از فعالیت های پیش رو خواهیم داشت و همچنین مخزن محتوایی برای پست ها را یکجا مشاهده می کنیم.

در ستون اول که نوع محتوا (صفحه سایت، معرفی محصول، کمپین و…) را مشخص و در ستون دوم عنوان مرتبط با آن مطلب را درج کنید.

در ستون سوم لینک مطلب را قرار دهید و در ستون چهارم Snippet آن مطل را بنویسید.

در ستون پنجم اگر عکسی انتخاب کرده اید را همانطور که قبلاً آموزش دادیم قرار دهید.

و در ستون ششم اگر این مطلب دارای تاریخ انقضا است آن را ذکر می کنیم. به عنوان مثال کمپین X  تا تاریخ 30 دی ادامه خواهد داشت و اگر بعد از تمام شدن آن نباید مطلبی در شبکه های اجتماعی قرار داد.

فراموش نکنید که

این یک قالب نمونه و پایه برای مدیریت محتوای شبکه های اجتماعی است و شما می توانید انواع دیگر شبکه های اجتماعی مانند توئیتر یا لینکدین را نیز به آن اضافه کنید. همچنین روزانه این شبکه ها مانند اینستاگرام و تلگرام بروزرسانی می شوند و امکانات جدیدی به آن ها اضافه می شود که با توجه به امکانات جدید می توانید قابلیت های بیشتری به تقویم محتوا اضافه کنید.

در نهایت پیشنهاد می کنیم از این تقویم محتوا برای مدیریت شبکه های اجتماعی خود استفاده کنید. شاید در ابتدای کار برنامه ریزی و اجرای آن کمی زمان بر یا سخت باشد، اما در بلند مدت نتایج شگفت انگیز آن را خواهید دید.

تجربه‌ای از استفاده نکردن از تقویم محتوا

متاسفانه بسیار دیده شده که کسب و کارها از تقویم محتوا استفاده نمی‌کنند در نتیجه:

 • محتوا دیر آماده می‌شود و نسبت به رقبا چابکی کاهش می‌یابد.
 • با توجه به تاخیر در ارایه محتوا، فرصت ممیزی و بررسی بیشتر محتوا از دست می‌رود.
 • معمولا فرصت‌های بکر تولید محتوا (مناسبت‌های خاص، کمپین‌های خاص و …) از دست می‌روند.
 • تیم‌های درون سازمانی با یکدیگر هماهنگ نمی‌شوند. محتوایی که باید در یک ساعت خاص در اینستاگرام منتشر شود، در سیستم گرافیست ذخیره شده و کسی به آن دسترسی ندارد.
 • مدیر مارکتنیگ از جریان تولید محتوای سازمان بی‌خبر می‌ماند.
 • سنجش اثربخشی محتوا با چالش روبرو می‌شود.

جمع‌بندی

این مقاله از سلسله مقالات بازاریابی محتوا و تدوین استراتژی محتوا بود. شما برای پیاده‌سازی استراتژی محتوا به چندین ابزار نیاز دارد که یکی از آنها تقویم محتوا است. در این مقاله تلاش کردیم شما شناخت کافی از تقویم محتوا، اجزای تقویم محتوا و اهمیت تقویم محتوا کسب کنید. از فرمت آماده‌ برای تقویم محتوا نیز می‌توانید استفاده کنید تا قدرتمندتر از قبل تولید محتوا را پیش ببرید.

توجه: اگر تقویم محتوایی را آماده کردید و دوست داشتید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، آن را در زیر همین پست و در بخش نظرات اعلام کنید. فایل تقویم محتوای شما با نام خودتان در سایت درج خواهد شد.

اگر تجربیاتی در استفاده از این تمپلیت یا تقویم محتوای خود دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
پست های مرتبط

11 Responses

  1. ممنون از شما
   خوشحال میشیم تجربیاتتون در زمینه استفاده از این تقویم محتوا را داشته باشیم

 1. به جز اکسل روش دیگه ای برای ساخت تقویم محتوا هست؟ ابزار آنلاین یا هر چیز دیگه ای. چون به اشتراک گذاری اکسل بین تیم محتوا یکم سخت هستش.

  1. اکسل ساده ترین و بهترین گزینه برای ساخت تقویم محتوایی است. برای به اشتراک گذاری می توانید از Google Sheets هم استفاده کنید و همان موارد اکسل را در آن قرار دهید.

 2. اقا لطفا بنویسید دانلود تقویم خالی به درد نمی خوره 🙂 همکار من به اسم برنامه ریزی محتوایی اومده تقویم محتوایی شما دانلود کرده ولی فقط دانلود کرده. هیچ محتوایی داخلش نذاشته

  1. حرف شما درست است. قاعدتاً یک فایل اکسل خالی ارزشی برای کسب و کار ایجاد نمی کند. به زودی نمونه های دیگری از تقویم محتوایی را در سایت قرار می دهیم که با انواع مختلفش آشنا شوید

 3. سلام متشکرم از مقاله خوب و مفیدتون
  من لینک دانلود نمونه تقویم محتوا رو پیدا نکردم چه جوری دانلود کنم؟

 4. با سلام و تشکر از محتوای عالی شما.
  متاسفانه من نتونستم فایل اکسل رو دانلود کنم . لینکی برای دانلود اکتیو نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *