چرا تفکرات شما از آنالیز دیجیتال مارکتینگ اشتباه است؟

چرا تفکرات شما از آنالیز دیجیتال مارکتینگ اشتباه است؟

یکی از بزرگترین چالش های پیش روی شرکت ها اندازه گیری تاثیر دیجیتال مارکتینگ بر روی کسب و کارشان است. طبق گزارش تیم درونگرای هاب اسپات در سال 2016، 46% بازاریاب ها می‌گویند که ” تهیه کردن نرخ بازگشت سرمایه یا ROI فعالیت های بازاریابی” یکی از بزرگترین چالش های است که آن ها در سازمان‌شان با آن مواجه هستند.

مشکل این است که هنگامی که بازاریاب ها آنالیز دیجیتالی را می‌شوند، ناخودآگاه ذهنشان به سمت ابزار های آنالیز مرتبط با سایت کشیده می‌شود؛ مانند گوگل آنالیتیکس – ترافیک، بانس ریت و…

اگرچه آنالیزهای سایت اطلاعات خوبی از عملکرد شما بر روی سایت ارائه می‌کند ولی بازاریابان به اطلاعات غنی تری احتیاج دارند تا تاثیر کمپین های بازاریابی خود را بر روی نرخ تبدیل و سفر مشتری در قیف فروش و بازیابی ارزیابی کنند. توجه به معیارهای آنالیز سطح بالای سایت، مانند نرخ ترافیک سایت، تنها بخشی از پازل است.

ارزیابی بازاریابی دیجیتالی وارد می‌شود، که دید گسترده تری از مواردی که از استراتژی بازاریابی شما به درستی عمل کرده و مواردی که درست کار نکرده است ارائه می‌دهد.


چرا آنالیز دیجیتال مارکتینگ از آنالیز وب مهمتر است؟چرا تفکرات شما از آنالیز دیجیتال مارکتینگ اشتباه است؟

خب دقیقا چرا آنالیز دیجیتال مارکتینگ مهمتر است؟ کاملا ساده است، چون آنالیز وب ( مانند ترافیک و عملکرد سایت) به تنهایی کافی نیست. برای بازاریابانی که می‌خواهند بدانند فعالیت‌های آن ها چه تاثیری بر کل قیف فروش و بازاریابی داشته است، آنالیز وب به تنهایی کافی نیست.

اجازه بدید با هم ببینیم : بازاریابی امروزی به مراتب از وبسایت هم فراتر رفته است. بازاریابی امروزه نقطه اشتراکی است بین اتفاقاتی که بین کانال های بازاریابی شما رخ می‌دهد و نتیجه ای که از سمت های دیگر بینش بازاریابی بیشتری برای شما فراهم می‌کند، و گزارش دهی شما نیاز دارد که این مورد را انعکاس دهد.

آنالیز وب مواردی را اندازه گیری می‌کند که یک وبمستر یا متخصص سئو به آن نیاز دارد، مثل سرعت لود شدن سایت، میزان بازدید هر صفحه و زمانی که مخاطب در سایت سپری می‌کند. از طرف دیگر، آنالیز های دیجیتال مارکتینگ معیارهای کسب و کار را اندازه گیری می‌کند، مانند ترافیک، لیدها و فروش و رویدادهای آنلاینی که بر تبدیل شدن لید به مشتری تاثیر گذار است. آنالیز دیجیتال مارکتینگ نه تنها به اطلاعات سایت احتیاج دارد، بلکه به منابعی مانند ایمیل، رسانه های اجتماعی و روابط عمومی آنلاین نیز نیاز دارد.

با آنالیز بازاریابی دیجیتالی بازاریابان فقط تاثیر وبسایتشان را بر بازاریابی نمی‌بینند، بلکه تاثیر تمام فعالیت های آنلاین خود را مشاهده می‌کنند. با استفاده از آنالیز بازاریابی بازاریاب ها می‌توانند تشخیص بدهند کدام یک از ابتکارات بازاریابی آن ها ( رسانه های اجتماعی ، بلاگ، ایمیل مارکتینگ و…) در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرد، نرخ بازگشت سرمایه درستی از فعالیت های شان تعیین کنند، و چگونه و چقدر آن ها به اهداف کسب و کارشان دست پیدا می‌کنند.

علاوه بر اطلاعات کاملی که مارکترها از ارزیابی دیجیتال مارکتینگ بدست آورند، همچنین می‌توانند نقص هایی که در یک کانال خاص وجود دارد را شناسایی کنند تا تاکتیک ها و استراتژی‌های خود را برای بهبود فعالیت های کلی بازاریابی خود بهبود دهند.

شما می‌توانید ساعت‌ها و ساعت‌ها با ابزار آنالیز سایت درگیر شوید، بازدید کننده های جدید و تکراری ماه به ماه را مقایسه کنید، اما زمانی که فقط به این آنالیز ها توجه دارید هیچ‌گاه درک جامع و کاملی از همه فعالیت های بازاریابی خود بدست نمی‌آورید. بازاریابان خوب مدت هاست که این موضوع را می‌دانند.

چرا تفکرات شما از آنالیز دیجیتال مارکتینگ اشتباه است؟

هیچ شکی نیست که بازاریابان از نقص هایی که در اندازه‌گیری کارهایی که انجام می‌دهند آگاه هستند؛ در اینجا چگونگی آنالیز کامل و جامع دیجیتال مارکتینگ را برای جبران این نقص آورده ایم.


چرا آنالیز دیجیتال مارکتینگ یک تصویر کامل به شما می‌دهد

موارد زیادی وجود دارد که آنالیز دیجیتال مارکتینگ را شامل می‌شود و ارزیابی وب کوچکترین بخش آن است. اجازه دهید سه بخش از مهمترین آن ها را در اینجا برجسته تر نشان دهیم :

  1. ادغام در سراسر کانال های بازاریابی مختف

چرا تفکرات شما از آنالیز دیجیتال مارکتینگ اشتباه است؟

با آنالیز دیجیتال مارکتینگ شما دید خوبی به ارتباط مستقیم بین کانال های بازاریابی پیدا می‌کنید. این خیلی خوبه که شما می‌توانید عملکرد هرکدام از کانال‌های شخصی خود ( مانند رسانه های اجتماعی، بلاگ، بازاریابی ایمیلی، سئو و…) را مشاهده کنید، اما قدرت اصلی آنالیزها وقتی نمایان می‌شود که شما می‌توانید تاثیر چند کانال را با هم گره بزنید و مشاهده کنید.

برای نمونه، فکر کنید شما به بخشی از دیتابیس مشتریان خود ایمیل ارسال کرده اید. آنالیز دیجیتال مارکتینگ نه تنها به شما می‌گوید چند نفر از آن‌ها بر روی لینک ورد به سایت در ایمیل کلیک کرده‌اند، بلکه تعداد افرادی که تبدیل به لید شده اند از این طریق را نیز به شما نشان می‌دهد. علاوه بر این، شما تاثیر بازاریابی ایمیلی را نیز با دیگر فعالیت های بازاریابی مقایسه می‌کنید. آیا ایمیل نسبت به مطلبی که دیروز در وبلاگ منتشر کردید لید بیشتری تولید کرد؟ یا محتوایی که در توییتر منتشر کردید موثر تر نبود؟

  1. اطلاعات مردم محور بر روی سفر مشتری

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم تفاوت کلیدی که ارزیابی بازاریابی دیجیتالی و ارزیابی وب با هم دارند این است که آخری چیزی که فرد استفاده می‌کند کانون توجه است نه صفحه ای که مشاهده می‌کند.

این به شما کمک می‌کند تا ردیابی کنید که مشتریان بالقوه و لید های شما چه فعل و انفعالاتی با کانال ها و ابتکارات بازاریابی شما در طول زمان دارند. چگونه فردی برای اولین بار به سایت شما می‌آید؟ از گوگل؟ با فیس بوک؟ مستقیم وار سایت می‌شود؟ آیا آن لید که در خبرنامه ایمیلی شما ثبت نام کرده است بر روی لینک شما کلیک می‌کند و از پیشنهادات شما در ایمیل استقبال می‌کند؟ آیا مطالب وبلاگ شما را می‌خواند؟

آنالیزهای دیجیتال مارکتینگ همه این موارد و حتی بیشتر از این، اطلاعات هوشمندانه ای از لیدها به شما می‌دهد تا در کمپین های بعدی مستقیما از آن استفاده کنید.

چرا تفکرات شما از آنالیز دیجیتال مارکتینگ اشتباه است؟

توجه به مجموع اطلاعات بالا به شما کمک می‌کند تا ترند بین متشریان بالقوه و لید ها رو متوجه شوید و فعالیت های بازاریابی که در هر مرحله از سفر مشتری با ارزش هستند.

شاید شما متوجه شوید که آخرین نقطه تبدیل هر مشتری یک کتاب اینترنتی یا مقاله باشد. داشتن این اطلاعات باعث میشه شما یک فرآیند مدیریت لید اجرا کنید، همچنین لیدهای خود را امتیاز دهی کرده و اولویت بندی کنید و شناسایی کنید که کدام فعالیت شما منجر به بازاریابی لید های خوب برای بیزنس شما می شود.

  1. داده‌های حلقه بسته

یکی از مفیدترین فعالیت های آنالیز بازاریابی توانایی آن برای گره زدن فعالیت های بازاریابی و فروش است. مطمئن باشید وبلاگ ممکنه در تولید لید موثر باشد، اما آیا این لیدها می توانند به مشتری تبدیل شوند و برای کسب و کار شما پول بیاورد؟ آنالیز بازاریابی حلقه بسته این را به شما می‌گوید.

تنها وابستگی اینجا این است که سیستم آنالیز دیجیتال مارکتینگ شما با پلتفرم مدیریت ارتباط مشتری (CRM) قلاب شده است. برای مثال :

چرا تفکرات شما از آنالیز دیجیتال مارکتینگ اشتباه است؟

داشتن این اطلاعات حلقه بسته به شما کمک می‌کند که تشخیص دهید فعالیت های بازاریابی فردی شما آیا واقعا به کسب و کارتان کمکی می‌کند یا خیر. از طریق آن شما تشخیص می‌دهد کدام کانال برای پیشبرد فروش شما بسیار ضروری است. شاید متوجه شوید وبلاگ موثرترین کانال برای تولید مشتری است، یا برعکس، متوجه شوید رسانه های اجتماعی به عنوان یک مکانیسم درگیر کردن مخاطب است نه یک منبعی برای فروش.


چرا تفکرات شما از آنالیز دیجیتال مارکتینگ اشتباه است؟چالش آنالیزهای دیجیتالی

بیشتر بازاریاب ها می‌دانند که آن‌ها به اطلاعات بیشتری نسب به ترافیک و عملکرد سایت نیاز دارند تا بینش و تفکری که از آن صحبت کردیم بدست بیاورند، اما چرا خیلی از ما هنوز برای اندازه گیری تاثیر و ثابت کردن نرخ بازگشت سرمایه در فعالیت های بازاریابی آنلاین خود در چالش هستیم؟

شاید به این دلایل :

  • ما اهداف جامع و مشخصی از کمپینی که برگزار می‌کنیم نداریم.
  • ما ابزاری برای اندازه گیری موفقیت‌مان نداریم.

برخی مواقع هم هردو موارد بالا دلیل این چالش هستند.

واقعیت این است که مارکترها نیاز دارند که پلتفرم های آنالیز دیجیتالی متفاوتی برای دریافت همه دیدگاه‌هایی که نیاز دارند بدانند داشته باشند تا عملکرد بازاریابی خود را به خوبی متوجه شوند و تصمیم های درست بگیرند. آن ها اطلاعات بازاریابی ایمیلی را از آنالیزهایی که تامین کنندگان سرویس های ایمیلی استفاده می‌کنند بدست می‌آورند، اطلاعات شبکه های اجتماعی را از ابزارهای مانیتور کننده شبکه های اجتماعی کسب می‌کنند، آنالیز وبلاگ از پلتفرم های وبلاگی جمع آوری می‌کنند و این لیست می‌تواند ادامه داشته باشد.

این رویکرد تکه تکه برای گزارش گیری برای ارتباط نقاط مختلف گزارش و تصمیم گیری آینده استراتژی دیجیتالی دشوار است. راه حل ایده آل این است که یک بازاریابی جامع ( همه در یک قالب بازاریابی) انجام شود و یک گزارشگری همه جا داشته باشیم که دیدگاه پایانی را در فعالیت های بازاریای شما ارائه می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد همه چیز را در یک مکان اندازه گیری کنید.


چگونه آنالیز دیجیتالی بر روی کسب و کار شما تاثیر می‌گذاردچرا تفکرات شما از آنالیز دیجیتال مارکتینگ اشتباه است؟

همه بینش ها، اطلاعات، و دیتاهایی که شما می‌توانید از ابزار یا ابزارهای آنالیز دیجیتال مارکتینگ زمانی واقعا مفید است که شما کاری با آن انجام دهید. ارزش درست آنالیز فقط این نیست که ارزش بازاریابی خود را به رییس‌تان اثبات کنید؛ همچنین کمک می کند تا عملکرد بازاریابی خود را بهبود بخشید و ارتقا دهید.

همانطور که در بالا اشاره شد، همچنین شما می‌توانید گزارش دهی حلقه بسته را اجرا کنید، باعث می‌شود آسان تر شود تا ثابت کنید تا فعالیت های بازاریابی شما تاثیر مثبتی بر تیم فروش می‌گذارد. تیم فروش با لیدهای با کیفیتی که شما تولید می‌کنید تغذیه می‌شود.

مهمترین چیزی که اینجا باید متوجه شوید این است که اگر شما فقط به آنالیز وب سطح بالا متکی هستید، شما اطلاعات قدرتمندی را از دست می‌دهید که می‌تواند به شما در تنظیم استراتژی بازاریابی کمک کند. بنابراین زمانی که ابزارهای ارزیابی دیجیتال را برای کسب و کار خود ارزیابی می‌کنید، مطمئن شوید که در حال آنالیز دیجیتال مارکتینگ هستید و نه فقط آنالیز وبسایت.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *